ito kobi lere nefes kredisi kullandirmaya basliyor - NEFES KREDİSİ NEDİR, DETAYLARI NELERDİR?

NEFES KREDİSİ NEDİR, DETAYLARI NELERDİR?

Nefes kredisi TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Kredi Garanti Fonu, T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank arasında bir anlaşma neticesinde verilen bir kredi türüdür. Bu krediyi daha önce duymamış olmanız muhtemel. Bu kredi sadece TOBB’a bağlı KOBİ’lere (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) verilmektedir.

NEFES KREDİSİ HAKKINDA DETAYLAR

Bu kredi 12 ay vade ile verilebilmektedir. En fazla verilen kredi tutarı ise 150 bin TL’dir. Yıllık faiz oranı ise kurul tarafında % 9,9 olarak belirlenmiştir. Başvuru için Kredi Garanti Fonu’na 250 TL’lik bir ödeme yapmanız gerekir. Kredi onaylansın ya da onaylanmasın bu miktarı tekrar talep edemezsiniz. Her bir KOBİ bu hizmetten sadece bir kez faydalanabilme olanağına sahiptir. Fakat talebi karşılığında ret cevabı alan bir KOBİ tekrar başvuru yapabilme hakkına sahiptir. Bunun için öncelikle mali durumun düzenlenmesi gerekecektir. Nefes kredisi detayları hakkında genel bilgiler bunlardır.

NEFES KREDİSİ BAVURU İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSULAR NELERDİR?

Nefes kredisi başvurusu için bazı şartları karşılamanız gerekmektedir. Bu şartları kısaca inceleyebiliriz.

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi KOBİ olmak aranan ilk şarttır.
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı odalardan herhangi birine üye olmanız gerekecektir.
  • Başvuru işlemlerinizden en az bir yıl önce faaliyete başlamış olmanız gerekmektedir.
  • Kredi alabilmeniz için belirli sektörlerde faaliyet göstermeniz gerekmektedir. (Eczaneler, döviz bürosu, faktöring şirketleri, emlakçılık, mali müşavirlik, yeminli mali müşavirlik vb.)

nefeskredisi 300x168 - NEFES KREDİSİ NEDİR, DETAYLARI NELERDİR? Bu kredinin öncelikli amacı KOBİ’lere düşük faizli kredi imkânı sunarak kalkınmalarını sağlamaktır. Adı üstünde KOBİ’ler için bir nefes olmayı amaçlamaktadır. Devlet KOBİ’lerin ülke ekonomisi için önemli bir etken olduğunun farkında olduğu için bu işe direk kendisi el atmıştır. KGF (Kredi Garanti Fonu) bankalara karşı size kefil olarak kredi almanızı kolaylaştırıyor. Ayrıca bankaların korkularına da son vermiş oluyor.  Tabi KGF bunun için sizden bir miktar komisyon talep etmektedir.

Bu proje kapsamında birçok KOBİ’nin yarar görmesi beklenmektedir. Geçen zaman içinde yapılan yardımların daha da artacağı, hükümet yetkilileri tarafında dile getirilmektedir. Tabi burada proje için yapılan başvurunun sayısı önemli bir rol oynayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Garanti Fonu Nedir? başlıklı makalemizde Kfg limiti ne kadar?, KGF ve Kredi garanti fonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir