kredi masraflari geri alma e1502040206971 - Kredi Masrafı Alma

Kredi Masrafı Alma

Bankaların haksız yere biz tüketicilerden ( onlara göre müşterileri ) aldığı Kredi Masrafı adı altında boşuna para almaktadır. Bu günkü yazımızda bu parayı nasıl alabiliriz onu anlatacağım.  Önceki yıllarda böyle bir şey yoktu fakat 6502 sayılı kanun artık tüketiciyi korumaktadır. Kanun ise masrafların geri alına bilmesine yöneliktir.

Öncelikle dikkat etmemiz gerek bazı konular vardır.

kredi kullanacak bankacilara ipuclari 300x191 - Kredi Masrafı AlmaYakın zamanlarda kredi alan kişileri bir çok firma aramıştır. Masraflarınızı geri almak  istermisiniz? Diye. Bunların hiç biri güvenilir değildir. Kim size böyle bir iyilik yapabilir ki. Bu konuyu fırsat bilip eskiden insanların kredi kartı bilgilerini alıyorlardı. Artık insanlar bunu yemeyince pek bir azalmaya başladı. Ayrıca sizde rahat bir şekilde artık masraflarınızı alabilirsiniz. Asla bu tür numaraları açmayın ve itibar etmeyiniz.

Kredi Masrafları Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle kredi aldığınız bankaların size imzalattığı sözleşmeleri okuyunuz. Eğer sözleşme sizin elinizde yok ise gidip bankanızdan rahatça alabilirsiniz bir zorluk çıkarmayacaklardır. Bunu sözleşmeyi size vermek zorundalar bunu da bilmeniz gerek. Sözleşmenizde kredi masrafları başlığı altında bir yere imza attıysanız masrafınızı geri alamayacaksınız. Sebebi ise siz bu sözleşmeyi kabul ettiğiniz anlamına geliyor bu yüzden başvuru yapsanız dahi kabul edilmeyecektir. Yasa aynı zamanda bankaları da garantiye aldı. Ama sözleşmenizde böyle bir kısım yoksa buyurun nasıl alacağımıza…

Kredi Masrafını Almak İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

Kredi aldığınız bankaya mail yada faks yolu ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurularınızı dilekçe olarak yazmalısınız yoksa bir cevap alamayabilirsiniz. Örnek dilekçi çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.  Bankalar size en geç 20 – 30 gün içerisinde cevap vermek zorundalar. Banka ret edebilir de onaylayabilir de çünkü bazı bankaların kendilerine göre yaptığı davranış farklılıkları olabilir. Diyelim ki ret cevabını aldık ne yapmalıyız?

Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz. Başvurmak size paranızı alabileceğiniz anlamına gelmeyebilir bu farklılık gösterebilir. Heyette 2000 Tl ye kadar yatırım uygulayabilir. 2000 Tl üstü için dava yolunu tercih etmelisiniz. Bu yol sizin için  daha iyi olacaktır. Bir hukuk şirketiyle anlaşmanız iyi olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir başlıklı makalemizde kredi kartı, Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir ve Telefon ile kredi kartı iptal ettirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. çok uğraştım ve sonunda aldım çok teşekürler arkadaşlar, yazıyı iyi okuyun çok yardımcı oldu allah razı olsun çok bir şey çıkmadı ama yinede olsun ellerinize sağlık

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir