kredi 880x660 - Kredi Çekerken Dikkat Edilecek Hususlar

Kredi Çekerken Dikkat Edilecek Hususlar

Kredi Çekerken Dikkat Edilecek Hususlar şunlardır, Kredi almak için belirli sebeplerimiz olabilir. Bunlara örnek verecek olursak ev almak, araba almak, ihtiyaçları gidermek veya borç ödemek gibi sebeplerimiz olabilir. Bu ihtiyaçları gidermenin en uygun yolu ise bankalardan kredi çekmektir.

İnsanların ihtiyaçları gün gittikçe artmaya başlamış durumda. Genelleme yapacak olursak şimdilerde herkesin cebinde en az bir, ortalama üç kredi kartı vardır. Her nakite sıkıştığımızda bankalara koşarak ihtiyacımızı gideriyoruz fakat bankalara borçlanmış hale geliyoruz. Bu konuda başınızın ağrımaması için kredi çekerken dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğiz. 

İhtiyacımız Olan Miktarı Belirlemek

Tabi ki kredi çekmeden önce ilk düşünmemiz gereken, ihtiyacımız olan miktarı belirlemektir. ‘3-5 bin lira fazla çekeyim, ilerde belki ihtiyacım olur’ gibi bir mantıkla fazla kredi kullanmayın. Unutmayın ki çektiğiniz her fazla kredi miktarı için fazladan faiz ödemiş olursunuz. İhtiyacınız kadar kredi kullanın, kafanız ve bütçeniz geri ödeme konusunda rahat etsin. 

Kredi vadesi – Ne kadar kısa vade o kadar iyi

Krediyi ne kadar uzun vade de çekerseniz faiz de o kadar artar. Bu yüzden kredi çekerken uzun vadeli kredi çekmemenizi öneririm.

indir 1 - Kredi Çekerken Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelik İyi Bir Araştırma Yapmaktır

Öncelikle bankaları dolaşıp kredi kampanyalarına bakarak bir ön araştırma yapmak gerekiyor. Örneğin Burgan Bank iyi bir araç kredisi veya uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi veriyor olabilir. Fakat insanlar bu bankayı şubelerinin azlığından ve isimini fazla duyulmamasından dolayı tercih etmeyebilir, veya haberdar olmamış olabilir. O yüzden tüm bankaları gezip kredi faiz oranları vb. şeyler hakkında araştırıp bilgi edinmenizde fayda var.

Dosya Masrafı

Krediyi çekerken bankaların dosya masrafı ekleyip eklemeyeceğine dikkat edin. Bazı bankalar kredi kullanımı için sizden dosya masrafı adı altında 500 liraya kadar çıkan bir masraf isteyebilirler.

Hayat Sigortası

Kredi kullanırken kesinlikle hayat sigortanızı yaptırınız. Krediyi çektikten sonra geri ödeyeceğiniz zaman başınıza herhangi bir şey gelirse sigorta şirketleri bunun karşılığında tüm çektiğiniz parayı sizin adınıza bankanıza öder.

Kredi Notunuz

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz kredi notuna göre kredi başvurunuzu yapmalısınız. Aksi taktirde her kredi başvurunuz olumsuz cevap olarak yanıtlanıyorsa bu sizin kredi notunuzun düşmesi için etkili bir faktördür. Kredi alıp alamayacağınızı kredi notu sorgulaması sonucu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kredi notuyla ilgili konumuzu okumayı unutmayın. ( https://www.kredifinansbank.com/kredi-notumu-nasil-yukseltebilirim.html )

Bir önceki yazımız olan KREDİLİ MEVDUAT HESABI NEDİR? başlıklı makalemizde ATM kartı, faiz oranları ve gecikme faizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. merhaba admin arkadaş öncelikle açıklayıcı paylaşım için çok teşekkür ederim benim anlamadığım tek olay kredi çekerken bu dosya masrafı denilen şey ne oluyor sonuçta kredi çektikten sonra zaten onca faiz ödeniyor ben kredi çekmek istedim iş yeri kurarken kredi notu kefil sonuçta yeni girişimciye bir imkan tanımaları lazimki oda yok
    güzel bilginiz için tekrardan teşekkürler

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir