mUGAbF Kosgeb kurs tarihleri 2016 - KOSGEB Nasıl Alınır?

KOSGEB Nasıl Alınır?

Öncelikle Kosgeb, devletin gençlere iş yeri açmaları için verilen kredidir. Bu sayede gençlerin önü açılmaktadır. Hemde ekonomiye oldukça büyük katkısı vardır. Bu makalede Kosgeb’i konu alacağız.

Fakat bu krediyi alabilmek için bazı koşullar vardır. Öncelikle “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” almış olmanız gerekiyor. Bu eğitim İŞ-KUR tarafından ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almamış olan kişiler krediden faydalanamazlar. Bu eğitim ücretsizdir aynı zamanda üniversitede almış olan öğrencilerin almalarına ihtiyaç duyulmaz. İlk olarak kredi alacak kişilere yeterlilik testleri yapılıyor. Aynı zamanda başvurularda elemelerde yapılıyor. Eee yani devlet kredisi o kadarda kolay alınmıyor. Bu tür testlerin geçen öğrenciler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için kayıt olunmaları sağlanır ve kurslara başlanır. Kişiler bu kursları başarı ile tamamlamalıdır. Eğer tamamlanmazsa elenir ve krediden faydalanamazlar.

devlet destekleri 2017 300x173 300x173 300x173 - KOSGEB Nasıl Alınır?

Eğitim tamamlandıktan sonra ne olacak dediğinizi duyar gibiyim. Kişiler artık kendi iş yerlerini açmaları için kredi başvurusunu yapabilirler. Fakat burada da bazı şartlar vardır. Öncelikle “İŞ PLANI”. Nedir bu iş planı? İş planı: Yapacağınız işi nasıl yapacağınız belirten bir plandır. Anlattığımız kadar basit değildir. Çünkü iş planınız beğenilmezse yine kredi alamazsınız. İş planını tamamlayan kişi artık son aşamaya geçmiş demektir. Son birkaç işlem kalmış demektir. Bunlardan birisi ise Kosgeb veri tabanına kayıt olmaktır. Siteye kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra kobi beyannamesi ile bilgi dokümanını çıkararak alması gerekmektedir.

Bu işlemler bittiğine göre artık “ Girişimcilik Destek Programı “ aşamasına gelinmiştir.  Tüm bu işlemlerin son adımı burasıdır. Yeni işletme kurmayı planlayan gençler – kişiler bu programa katılmaya hak kazanmış kişilerdir. Geçmiş yıllara göre kontenjan gittikçe artıyor ve artmaya devam edecek gibi gözüküyor. Özellikle seçim yıllar bu kontenjanlar oldukça fazla artıyor. Bu programda şehir değişiklik göstermeksizin her şehire aynı destek sağlanmaktadır.

Tüm bu şartları tamamlayan kişiler sadece açılış aşamasında kredi almakla kalmayıp ilerleyen dönemlerde de destek alabilirler. Fakat devlete her hangi bir vergi borcunuz bulmaması gerekmekte. Yoksa bunlardan yararlanamazsınız.

Kosgeb’in internet sitesi: www.kosgeb.gov.tr/

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltebilirim? başlıklı makalemizde Kredi Notu, Kredi Notu Nasıl Yükseltebilirim? ve Kredi Notu Yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir